Логотип Наурыз

ББДИО

Сенім телефоны

2023 03 22 001635

21 ғасырдың сәтті түлегі. Ол заманауи технологиялардың күрделі әлемінде қандай дағдыларға ие болуы керек? Талантты жастарды STEM мамандықтарына қалай тартуға және олардың өз мүмкіндіктерін іске асыруға деген ынтасын арттыруға болады? Бұл міндетті "Хакатон – 2023" инновациялық жобасы креативті айтишниктер мен стартаперлерге арналған IT-жарыстардың бір түрі ретінде шеше алады.Мұндай жоба - ІТ – таланттардың соңғы мерекесі-20 наурызда Павлодар облысының білім беру басқармасымен бірлесіп өткізілетін "Дарынды балаларға арналған №8 лицей-мектебі" КММ-де өтті. 15-28 ақпан аралығында 54 команда соңғы кезеңге кіру құқығы үшін шайқасты. Хакатонның қазылар алқасы жартылай финалға Павлодар қаласы мен Павлодар облысы мектептерінің, колледждердің 16 мықты командасын ғана жіберді. I лицей Хакатоны-2023 "Аймақтың қызмет көрсету саласы" тақырыбында еліміздің бизнес, менеджмент және экономика саласында сұранысқа ие шығармашылық идеяларды қалыптастыру бойынша зияткерлік алаңға айналды. Күні бойы хакатондық брейнсторминг нәтижесінде командалар аймақтың проблемаларын шешу алгоритмдерін құрып, нарықтың әлеуетін ескере отырып, бизнес-модельдер әзірлеуі керек болды.Үлкен мерекенің ашылуы таңертеңгі сағат 9-да лицейдің акт залында басталды. Хакатонның соңғы кезеңіне қатысушылар үшін Павлодар облысы білім беру басқармасы басшысының орынбасары Баширова Гульмира Каирбергеновна құттықтау сөз сөйледі. IT-жарыстардың финалдық кезеңінің құрметті қонақтары "Торайғыров университеті" КЕАҚ ректоры Е. Т. Садыков; педагогика ғылымдарының кандидаты С. К. Ксембаева; педагогика ғылымдарының кандидаты А. Ж. Асаинова, педагогика ғылымдарының кандидаты, доцент, педагогикалық зерттеулер орталығының директоры; Потапенко А. О., "Торайғыров университеті" КЕАҚ информатика қауымдастырылған профессоры.Жобаның соңғы кезеңіне қатысушыларға тапсырмалар бар 5 кейс ұсынылды, оларды жасаушылар - біздің Павлодар облысының табысты адамдары: жоғары мектеп өкілдері, № 8 лицей түлегі, акционерлік қоғамдардың басшылары, серіктестіктердің, қызмет көрсету саласындағы компаниялардың басшылары таныстырды.

Тапсырмаларды тыңдай отырып, командалар мәселені шешу үшін бір жағдайды таңдады. Сағат 16.00-ге дейін командалар жаңа бизнес өнімін жасау үшін жұмыс істеді. Топ мүшелері қойылған міндетті талқылап, жобаны іске асыру жоспарын ойластырды. Хакатон модераторлары ретінде лицей түлектері, табысты бизнес жасаушылар және қалыптасқан кәсіпқойлар: Фоменко Евгений, Халықаралық IT-компанияның директоры, Наурызбаев Ержан,Stage Three компаниясының корпоративтік инновациялар жөніндегі менеджері, Кабдуалиев Нариман, "ҚазТрансОйл"АҚ жетекші инженері, ІТ бағдарламашысы белсенді қатысты. Командалар өздерінің бизнес-жобаларын дайындап жатқанда, сағат 10-нан 11-ге дейін Хакатонның 7 алаңы белсенді жұмыс істеді: жаңадан бастаушылар мен стартаптар үшін №8 лицейдің басшылары – экономикалық білім саласындағы мамандар – болашақ мамандықтарының жәрмеңкелерін өткізіп, академиялық ұтқырлық мүмкіндіктері туралы әңгімеледі. Сонымен, алаңдардың бірінде 10-11 сынып оқушыларының "Торайғыров университеті" оқытушыларымен қызықты кездесуі өтті. С. К. Ксембаева, профессор, Foundation факультетінің деканы, педагогика ғылымдарының кандидаты, түлектерді факультеттің білім беру бағдарламаларымен, оның мүмкіндіктері мен артықшылықтарымен таныстырды. Профессор А.О. Потапенконың мазмұнды баяндамасы ақпараттық ғылымдар магистранты Бекет Шыңғыс мастер-класс көрсетілімімен жалғасты.А. Марғұлан атындағы Павлодар педагогикалық университетінің өкілдері - А. Ж. Асаинова, педагогика ғылымдарының кандидаты, доцент, педагогикалық зерттеулер орталығының директоры Д. Б. Абыкенова, қауымдастырылған профессор, PhD оқушыларды IT-білім берудің заманауи трендтерімен таныстырды. Қонақтар қол жетімді және қызықты түрде оқушыларға университет студенттері мен оқытушылары құрған әртүрлі білім беру платформалары, жобалар, онлайн курстар және цифрлық білім беру ресурстары туралы айтып берді. "Аймақтың қызметтері – білім беру саласы" алаңдарының бірінде 9-сынып оқушыларының ақпараттық технологиялар колледжінің бөлім меңгерушісі Д. Н.Зариповамен кездесуі өтті. Дарья Николаевна лицей оқушыларын колледждің артықшылықтары мен жетістіктерімен, оқуға түсу және оқу шарттарымен егжей-тегжейлі таныстырды.